Foderallergi vs. atopisk allergi
Når man taler om allergi, skelner man mellem foderallergi og atopisk allergi.
Primær foderallergi
-ses sjældent og symptomerne vil mange gange opleves inden dyret er 1 år, men kan i princippet opstå i løbet af hele dyrets liv.
Symptomerne resulterer almindeligvis i mavetarmproblemer, men kan også komme til udtryk igennem kløe og hudproblemer. Som foderallergiker er det ofte proteinerne i foderet, som dyrets immunforsvar ”overreagerer” overfor. De typiske proteinkilder der giver anledning til allergi hos hund er bl.a. hvede, kylling og æg mens det hos kat er okse og fisk.
Atopisk allergi
-er oftest den der giver anledning til hudproblemer, da immunforsvaret trigges af allergener fra omgivelserne enten gennem kontakt eller ved indånding. Mange af vores hunde i Skandinavien reagerer på husstøvmider, mens andre allergener fx kan være forskellige græsarter og pollen.
Det siges at op til 50% af vores kæledyr har en blanding af de 2 allergier. Derfor kan det være gavnligt at skifte over til et hydrolyseret allergifoder, samt at finde en løsning der kan afhjælpe den atopiske allergi.
Diagnosticering
Der findes forskellige muligheder, hvis man gerne vil vide hvilke allergener ens kæledyr reagerer på. Her på klinikken tilbyder vi en allergiscreening der vha en blodprøve tester dit dyrs reaktion på forskellige typer allergener. Denne type screening kan være med til at give et indblik i hvornår man kan forvente at ens kæledyr vil være mest udsat fx ved pollensæsonen. Allergiscreening er desuden et “must” hvis man ønsker at opstarte et specifik behandlingsforløb til sit kæledyr mod de ting det ikke kan tåle.
Behandling
Allergi er en livsvarig lidelse. Der findes mange forskellige behandlingsmuligheder der kan afhjælpe de allergiske symptomer. Dog er de fleste mediciner tilgængelige til dyr alene symptomlindrende, og vil derfor ikke fjerne selve årsagen; nemlig allergien. Mange ejere og dyr vil derfor opleve, at symptomerne på allergien vender tilbage, hvis behandlingen stoppes.
Det er individuelt hvilken medicin og dosis dyret fungerer bedst på og nogle vil kunne nøjes med behandling i korte perioder, mens andre er afhængig af daglig behandling resten af deres liv.
Allergibehandling varierer meget i tildelingsform, virkningsgrad og -metode, bivirkningsgrad og pris.
Den eneste mulighed vi har for at prøve at komme selve allergien til livs er ved hyposensibilisering - en såkaldt ”allergivaccine”.
Formålet med hyposensibilisering er, ved gentagne behandlinger, at forsøge at vænne dyrets immunforsvar til at acceptere de specifikke allergener dets immunforsvar normalt ”overreagerer” over for, således at immunsystemet på lang sigt i stedet vil ”accepterer” allergenerne.
Modsat mange af de andre symptombehandlende mediciner mod allergi, vil der oftest ikke være bivirkninger ved denne form for behandling. Dog skal man være indstillet på at dette er en proces, der tager tid før man kan forvente, at se resultater. Ikke alle bliver helbredt for deres allergi vha hyposensibilisering, men mange vil se en utrolig god effekt.
Enkelte dyr, for hvem hyposensibiliseringen har været effektiv, kan opleve tilbagefald senere i livet. Dette skyldes, at hvis dyret først er allergisk overfor et antal givne allergener, er det prædisponeret overfor allergi mod nye allergener.
|